Jaka płyta warstwowa na dach ?

Nasi klienci często nas pytają na temat zastosowania płyt warstwowych na dachach. Często nie wiadomo jakiego rodzaju płyty użyć oraz o jakich parametrach. Dlatego postanowiliśmy usystematyzować wiedzę i zebrać w jednym miejscu wszystkie informacje na temat zastosowania płyt obornickich na dachach. Mamy nadzieję, że rozwieje to wątpliwości i pomoże wszystkim przy doborze odpowiednich materiałów do budowy dachów z płyt warstwowych.

1. Jaka płyta warstwowa na dach ?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na pokrycie dachu płytą warstwową (płytą obornicką), należy zadać sobie pytanie: Jaka płyta warstwowa jest najlepsza na dach.

Powinniśmy wiedzieć, że nie ma jednej odpowiedzi i musimy przemyśleć następujące aspekty:

  • Czy kierujemy się ekonomiką czy parametrami technicznymi ?
  • Która płyta dachowa da najlepszy współczynnik izolacyjności λ ?
  • Jak będziemy użytkować budynek ?

Do wyboru mamy 3 główne typy płyt warstwowych dachowych

  1. Płyta dachowa z rdzeniem Poliuretanowym PIR
  2. Płyta dachowa z rdzeniem styropianowym EPS
  3. Płyta dachowa z rdzeniem z wełny mineralnej MWF

Każda z tych płyt będzie odpowiednia dla innego typu inwestycji i każda z nich może spełnić oczekiwania inwestora.

2. Jaka grubość płyty warstwowej na dach ?

Grubość płyt warstwowych dachowych wybieramy w oparciu o to, jak dobrą izolacyjność chcemy osiągnąć. Naturalne jest że wybierając płytę dachową EPS  czyli z rdzeniem styropianowym będziemy musieli użyć znacznie grubszej płyty niż w przypadku płyty poliuretanowej PIR aby uzyskać taką samą izolacyjność.

Jeśli natomiast przy doborze płyty dachowej kierujemy się np. izolacją akustyczną, wtedy grubość płyt będziemy dobierać na tej podstawie.

Najczęściej stosowaną grubością płyt dachowych PIR w Polsce jest 100 mm

Można przyjąć, że 100 mm grubość rdzenia płyty poliuretanowej odpowiada 170 mm płyty styropianowej jeśli chodzi o izolacyjność cieplną.

3. Jaka płyta warstwowa na dach drewniany ?

Oprócz konstrukcji stalowych jak to przyjęło się w budownictwie hal i magazynów, można użyć konstrukcji drewnianej. Należy trzymać się wyliczeń projektanta, kilku zasad oraz mieć na uwadze samą charakterystykę drewna. 

Kluczowym będzie dobór odpowiednich wkrętów mocujących, które różnią się tym, że nie posiadają końcówki wiercącej. W skrajnych przypadkach można jednak użyć też standardowych wkrętów do płyt warstwowych. Trzeba pamiętać aby głębokość wkręcania wkręta wynosiła 60 mm. Długość łączników należy dobrać dodając głębokość wkręcania w materiał i grubość samej płyty. Najlepiej sprawdzają się do tego specjalne łączniki do płyt warstwowych. Wszystkie wkręty zarówno obróbkowe jak i łączniki do płyt warstwowych można znaleźć w naszym SKLEPIE ALLEGRO klikając TUTAJ

4. Jaka płyta warstwowa na dach domu mieszkalnego ?

Coraz popularniejsza staje się budowa dachu z płyt warstwowych w domach mieszkalnych. Obustronne poszycie blaszane daje natychmiastowy efekt wizualny a rdzeń poliuretanowy ociepla wnętrze. Budynek taki musi posiadać konstrukcję przewidzianą pod tego typu rozwiązanie i ma pewne ograniczenia. Mimo to płyta warstwowa cieszy się coraz większą popularnością w budownictwie mieszkalnym.

Podstawowymi zaletami płyt warstwowych dachowych są:

  • Szybki czas realizacji inwestycji.
  • Łatwość montażu.
  • Wysokie właściwości izolacyjne
  • Zgodność z normami bezpieczeństwa i antypożarowymi

Należy liczyć się z tym, że płyty warstwowe dachowe jak i ścienne sprawdzają się najlepiej tam, gdzie bryła budynku jest prosta i nieskomplikowana. Co odpowiada nowoczesnym trendom w budownictwie. Utrudnione może być instalowanie szybów kominowych a najlepiej dachy takie sprawdzają się w towarzystwie rekuperacji.

5. Jaka płyta warstwowa na dach płaski ?

Budując dach płaski  musimy mieć na uwadze parametry obciążeniowe, biorące pod uwagę obciążenia pod wpływem śniegu lub deszczu. A zatem jaka płyta warstwowa będzie najlepsza na dach płaski ? Sprawdzi się tu najlepiej płyta dachowa PIR z rdzeniem poliuretanowym, która charakteryzuje się najwyższą sztywnością oraz bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi – lepszymi od klasycznych płyt styropianowych EPS.

Budując dach płaski z płyt warstwowych obornickich należy pamiętać o kilku aspektach a mianowicie:

  • Płyty warstwowe można zastosować na dachu o spadku minimalnym 5%
  • Płyty można łączyć po długości jeśli spadek dachu jest większy niż 7%
  • Rozstaw między podporami powinna być wyliczona przez projektanta konstrukcji i musi brać pod uwagę wagę płyty oraz jej grubość i sztywność. O Wadze płyty piszemy w innym artykule który znajdziesz tutaj: “waga płyty warstwowej”