Transport pawilonu handlowego i biur modułowych

W tym artykule dowiesz się jak wygląda transport oraz procedura podnoszenia biura modułowego oraz pawilonu handlowego a w szczególności:

przewóz transport pawilonu handlowego

1. Z czym się wiąże przewożenie pawilonu handlowego ?

Sama idea pawilonu handlowego lub biura modułowego z płyt warstwowych zakłada możliwość wielokrotnego przesuwania, przestawiania oraz przewożenia obiektu z miejsca na miejsce. Dzięki takiej możliwości Pawilon Handlowy jest obiektem niezwiązanym z gruntem co znacznie wpływa na zmniejszenie kosztów postawienia obiektu biurowego lub home office oraz na umożliwienie późniejszej sprzedaży obiektu.

Trzeba pamiętać że procedura podnoszenia powinna przebiegać zgodnie z wymogami bhp oraz pod nadzorem osób do tego uprawnionych. Aby wszystko odbyło się bezpiecznie i szybko najlepiej użyć pomocy specjalistów, którzy na co dzień mają do czynienia z pawilonami z płyty obornickiej. Miejsce przeznaczenia powinno być uprzednio przygotowane i wypoziomowane aby usprawnić rozładunek.

2. Jak przygotować podłoże pod pawilon handlowy lub biuro ?

Różne projekty biur i pawilonów przewidują różną konstrukcję takich obiektów. Dzięki zastosowaniu ramy samonośnej w przypadku biur produkowanych przez M-Office taka konstrukcja umożliwia postawienie obiektu na bloczkach betonowych lub wylewce betonowej. Przy czym umiejscowienie bloczków najczęściej jest na samym obrysie pawilonu i nie wymaga się uzupełniania dodatkowymi bloczkami po środku podstawy. Tylko w większych projektach można użyć dodatkowych podpór wspomagających.

Oczywiście podłoże czy to bloczkowe czy z wylewki powinno zachowywać poziom we wszystkich kierunkach i gwarantować stabilne podparcie. Na gruncie luźnym pomaga wysypanie żwiru lub tłucznia i ubicie go przed położeniem bloczków fundamentowych.

3. Jak podnosić pawilon przy pomocy wózka widłowego ?

Transport pawilonów handlowych wózkiem widłowym i hds
 • Pawilon handlowy lub biuro modułowe należy podnosić przy pomocy wózka widłowego o nośności minimum powyżej 2,5 tony przy jednoczesnym zastosowaniu przedłużek na widły.
 • Widły należy wsunąć od dłuższego boku pawilonu dokładnie na osi środkowej tak aby po uniesieniu żadna ze stron pawilonu nie przeważyła maszyny.
 • Należy jednocześnie zadbać o to aby widły były wsunięte na tyle głęboko aby ich końce ulokowane były w przynajmniej 2/3 szerokości  pawilonu.
 • Zależnie od konstrukcji biura konieczne może być użycie belki dystansowej drewnianej lub metalowej, która podeprze podłogę jeśli ta jest zainstalowana wyżej względem obrysu zewnętrznego.
 • Dodatkowo należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie obróbek dolnych przez użycie np dystansów drewnianych.
 • Całość należy unosić powoli, przy zachowaniu ostrożności

4. Jak podnosić pawilon lub biuro przy pomocy HDS - u lub dźwigu

 • Biura modułowe i pawilony można podnosić także przy użyciu maszyn hds i dźwigów.
 • Należy użyć przynajmniej 2 pasów razem z trawersami, które opasać będą pawilon w 1/3 oraz 2/3 długości.
 • Nie należy używać pasów bez belek (tzw. trawersów) gdyż mogą one uszkodzić obróbki zewnętrzne lub elewację.
 • Belki dolne i górne powinny być dłuższe o przynajmniej 10 cm niż szerokość pawilonu i wystawać na obu końcach poza obrys pawilonu lub biura. Zapewni to dystans samych pasów do boków pawilonu.
 • Dodatkowo należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie obróbek dolnych przez użycie np dystansów drewnianych.
 • Ewentualne miejsca narażone na uszkodzenia można zabezpieczyć dodatkowo styropianem.
 • Całość należy unosić powoli, przy zachowaniu ostrożności

5. Jak i czym przewozić pawilon handlowy z płyty warstwowej ?

Aby w pełni bezpiecznie przewieźć pawilon handlowy z płyt warstwowych lub biuro modułowe należy zapewnić odpowiedni transport dostosowany do szerokości oraz ciężaru biura.
Zwykle masa pawilonu nie jest problemem jednak jego szerokość jest głównym wyznacznikiem wyboru ciężarówki.

Bardzo małe pawilony takie jak stróżówki lub toalety często można przewieźć przy pomocy zwykłej lawety służącej do przewozu samochodów.

Jeżeli pawilon jest większy i jego szerokość przekracza dozwoloną szerokość do przewozu bez uprawnień wtedy potrzeba użyć transportu HDS, lub niskopodłogowej ciężarówki.
Należy sprawdzić aktualne wymogi przepisów drogowych aby spełniać kryteria gabarytów i zrobić to zgodnie z panującym prawem drogowym.

 • Pawilon handlowy najlepiej postawić na belkach drewnianych aby zabezpieczyć obróbki dolne i stworzyć dystans dla wideł np wózka widłowego.
 • Należy upewnić się, że pawilon nie posiada żadnych luźnych kabli lub elementów narażonych na odczepienie przez pęd powietrza w trakcie jazdy. Wbrew pozorom siły wiatru mogą być dosyć duże i należy się z tym liczyć.
 • Następnie używając belek drewnianych umiejscowionych na dachu pawilonu nalezy przypiąć go pasami transportowymi o dużej wytrzymałości. Należy zrobić to na tyle solidnie aby nie było możliwości na ruchy pawilonu podczas najechania na wyboje itp.

6. Czy biuro modułowe można przenosić wielokrotnie ?

Biura modułowe i pawilony handlowe zrobione na ramie stalowej samonośnej są w stanie wytrzymać duże obciążenia i nie tracą swoich parametrów wytrzymałościowych oraz izolacyjnych nawet podczas kilkukrotnych prób podnoszenia i opuszczania obiektu. Całość może lekko pracować podczas procedury podnoszenia i samego transportu jednak jest to nieznaczne i w zupełności bezpieczne dla samego pawilonu. Należy pamiętać, że tego typu obiekty zostały do tego stworzone.

Dzięki takim mobilnym możliwościom pawilony handlowe i biura modułowe są obiektami doskonale wpasowującymi się w model biznesowy wielu firm takich jak prywatne sklepy, domy sprzedaży developerskiej czy obiekty home office czy gastronomiczne. Oczywiście zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą biur i pawilonów handlowych. Można też skorzystać z formularza kontaktowego jeśli mają Państwo pytania dotyczące zarówno samej procedury transportu pawilonów jak i budowy biur modułowych.

Zapraszamy do kontaktu

M-Office Pawilony Handlowe, Płyta Warstwowa, Biura Modułowe

Aleja Krakowska 8, Rembertów

05-555 Tarczyn

tel. 510 322 500

email: [email protected]