Jak poprawnie składować i transportować płytę warstwową ?

W tym artykule pokazujemy i opisujemy jak poprawnie przenosić, transportować i składować płytę warstwową o różnych długościach. Tak aby zachować gwarancję producenta i nie zniszczyć płyt.

Jak podnosić płyty warstwowe / obornickie widlakiem ?

Płyty warstwowe należy podnosić w taki sposób aby nie uległy wygięciu lub złamaniu. Trzeba uwzględnić ich długość i ciężar. Dalej opisujemy jak to zrobić.

Podnoszenie płyt o długości do 6m

Najpopularniejszym wymiarem płyt warstwowych jest długość 6m. Tej wielkości pojedynczą płytę są w stanie unieść pracownicy a składowanie nie jest kłopotliwe. Także większość konstrukcji magazynowych planowanych jest na tę długość. Warto zatem wiedzieć jak poprawnie podnieść całą paletę.

Do podnoszenia palety 6cio metrowych płyt obornickich lub warstwowych należy użyć podnośnika/wózka widłowego o rozstawie wideł większej lub równej 150 cm między osiami wideł. W ten sposób nie uszkodzimy płyty spodniej. Węższe widły narażają płytę na zgięcie lub złamanie a także zwiększa ryzyko przechylenia się ładunku.

Jak podnosić płytę warstwową obornicką wózkiem widłowym

Podnoszenie płyt o długości powyżej 6m

Przy większych inwestycjach można spotkać się z płytami do 12 m a w rzadkich przypadkach nawet i większych. Taka długość płyt stawia przed nami nieco większe wymagania sprzętowe.

Podnoszenie płyt powyżej 6m wymaga użycia nakładki na widły posiadającej 4 wypusty. Tak aby płyty były podparte w 4 miejscach w odpowiednim rozstawie. Dokładniejsze wymiary takich wideł prezentujemy na szkicu poniżej. Należy pamiętać o szczególnym zachowaniu ostrożności i dobraniu wózka widłowego lub podnośnika o możliwościach udźwigu dopasowanych do ciężaru konkretnych płyt. Więcej o wadze płyt piszemy w artykule Waga Płyty Warstwowej

jak podnosić płytę warstwową 12 m wózkiem widłowym z przedłużką

Jak podnosić płyty warstwowe / obornickie dźwigiem ?

Płyty warstwowe można podnosić i rozładowywać dźwigiem. Jak to zrobić ? Ważne jest to jakiej długości mamy rozładować płyty obornickie.

Pamiętaj ! Podnoszenie płyt warstwowych łańcuchem lub linami stalowymi jest niedozwolone i może spowodować uszkodzenia płyt !

jak podnosić płytę obornicką pasami i dźwigiem

Podnoszenie płyt krótszych niż 6m

Zarówno krótsze jak i dłuższe płyty warstwowe do podnoszenia przy użyciu dźwigu wymagają użycia pasów z przekładkami.  Krótsze 6cio metrowe płyty są najczęściej używanymi długościami. Warto zatem wiedzieć jak unieść całą przygotowaną paletę, która przyjechała do nas na plac budowy.

Unoszenie i rozładunek płyty warstwowej o długości  nie większej niż 6 metrów przy użyciu dźwigu wymaga użycia 2 pasów tekstylnych oraz 4 podkładek dystansowych. W ten sposób nie uszkodzimy płyty spodniej. A dzięki przekładkom także zabezpieczamy krawędź zewnętrzną i zamki pozostałych płyt. Ważne przy tym jest aby podkładki dystansowe były o 5 cm dłuższe z każdej strony niż płyta oraz o grubości nie mniejszej niż 4 cm. Należy ułożyć 2 sztuki u góry oraz 2 u dołu tak aby stworzyły dystans pomiędzy pasami a zamkami płyt warstwowych. Rozstaw pomiędzy pasami nie może być mniejszy niż 2m.

instrukcja składowania i rozładunku płyt warstwowych obornckich

Podnoszenie płyt dłuższych niż 6m

Gdy zamawiamy większą ilość płyt obornickich, na specjalne zamówienie mogą przyjechać do nas płyty o długości nawet do 12m. W takim przypadku należy obchodzić się z nimi ze szczególną ostrożnością i przy użyciu odpowiedniego sprzętu.

W przeciwieństwie do krótszych płyt tutaj musimy oprócz pasów użyć trawersy. Rozkłada ona nam nacisk po równo na  wszystkie pasy jednocześnie zapobiegając zjeżdżaniu pasów do środka ładunku. W tym przypadku musimy użyć także 4 pasów oraz 8 podkładek dystansowych. Tak samo jak w przypadku krótszych płyt do każdego pasa musimy zastosować podkładkę u góry i u dołu tak aby każda wystawała 5 cm szerzej z każdej strony pakietu. Minimalna grubość podkładki to 4cm. Poniżej przedstawiamy schemat na rysunku.

Jak podnosić płytę obornicką 12m dźwigiem